Sümbüller, daffodiller ve taze baharatlar

Eylül ayında diktiğimiz çiçek soğanlarından ilk önce nergisler çıktı, sonra sümbüller, şimdi ise bir nergis türü olduğunu sandığım daffodiller, aslında planım balkondaki çiçekleri çıkınca vazolara koyup evde tutmaktı ama kıyamadım kesmeye. Böyle daha uzun dayanıyorlar. Şimdilerde soğanlı çiçeklerin son zamanları yaşanıyor, yukarıdaki çiçekte bunlara bir örnek. Bu çiçekte baharın habercisi bi anlamda ama havalar hala karar veremedi, ısınıyor, ısınacak, bir türlü ısınamadı. Bahar yorgunluğu, vücudun yaz saatine alışması, hafif bir soğuk algınlığı bana baharın diğer habercileri oldu.

Sümbül, adaçayı, kekik, nane

Şimdi bahçe ve bitkileri bahara hazırlama, taze baharatları ve sebzeleri tohumdan yetiştirmenin tam zamanı.  Bu balkonum eski balkonumdan daha küçük olduğu için daha az çiçeğim var, o yüzden elimde olan alanı maksimum verimlilikte kullanmaya çalışıyorum. Balkonuma sığmayan üretimi işyerindeki bahçeye taşıyorum. Ben tohumdan yetiştirme konusunda pek başarılı değilim, bu açığımı Meral Abla kapatıyor, fesleğenleri çoktan dikti, filizlendiler bile. Fesleğenler biraz büyüyünce fesleğenlerden eve de götürüyorum, yemek yaparken kullanmak çok zevkli oluyor.

Eski balkonumda çekilmiş bir fotoğraf; Gördüğünüz ekiverya, kaktüs, sukulentlerler taşınma sırasında biraz zarar gördükleri için eskisi kadar güzel değiller, bazıları ise artık aramızda değiller, inşallah kalanlar yaz sıcağında toparlanır.

Kaçırdıysanız, Apartment Therapy’deki değişik daffodillere’de göz atın.

1- Bahar için 5 çiçek önerisi

2- Daha fazla Nergis

Herkeze iyi baharlar.

Related Posts with Thumbnails